Jak opravit škrábance na autě? Víme to!

U každého auta se někdy objeví větší či menší oděrky v laku. Ať už jsou způsobené drobnými kamínky nebo ne zrovna šikovně parkující partnerkou, my vám poradíme, jak na ně! V následujícím článku se dozvíte o nejednom ověřeném návodu, jak opravit škrábance na autě.odstraneni-skrabance-1

Poškrábaný lak? Žádný problém.

Mít poškozený lak na autě není nic příjemného. Váš vůz především už postrádá onen punc novosti a luxusu. Nevzhledné oděrky ale mohou mít i finanční dopady! Hlubší poškrábání laku může představovat riziko pro karoserii, která může začít především u starších aut rezivět.  Také, pokud se rozhodnete svoje auto prodat, jednoznačně lépe prodáte nablýskanou káru, než poškrábanou plechovku.  V bazarech se mnohonásobně dráže prodávají auta, která na první pohled vypadají dobře, nezávisle na kvalitě jejich motorů, karburátorů nebo brzd.

Škrábance a vrypy v laku mohou mít nejrůznější původ. Ty nejmenší jsou často způsobeny drobnými kamínky, čnějícími keři u cesty nebo silným krupobitím. Příčinou hlubšího poškození laku pak může být neopatrné otvíraní dveří (například u sloupu veřejného osvětlení) nebo nepovedené parkování. Čím je vryp hlubší, tím se samozřejmě odstraňuje komplikovaněji.

skrabance-na-autě

Způsobů, jak nechtěné oděrky odstranit existuje velké množství. Jedna z variant, je odvézt svůj milovaný vůz do specializované lakovny, příp. autoservisu, kde vám odborník buď problém vyřeší, nebo by vám měl alespoň dobře poradit. Pokud se ale rozhodnete opravit si tuto nepříjemnost sami, máme k dispozici tyto varianty:

1) Vosky

vosk-na-autoAuto-vosky slouží především pro dokonalý lesk vašeho auta. Některé nabízené vosky obsahují také malé abrazivní součástky, a slouží tak i k odstranění drobných škrábanců. Jedná se o mikropoškození laku, způsobené například kartáči v automatické mičce aut. Použití vosku je jednoduché, pokud ale chcete dosáhnout dokonalého vzhledu, má i nanášení vosku svá pravidla.

Jako první je potřeba automobil dokonale umýt a zbavit jej drobných prachových součástek. Mytí auta je samozřejmě nejlepší provádět ručně, za pomoci měkkého hadříku a speciálního auto-šamponu. Po odstranění všech nečistot auto umyjeme čistou vodou. Také sušení vozu je důležitou součástí. Jelikož jsou vosky na mastné bázi, je nutné, aby byl vůz před jejich aplikací zcela suchý. K dosušení karoserie lze použít ručník nebo utěrku z jemého mikrovlákna. Poté aplikujte vosk, který může také obsahovat abrazivní částice, které zakryjí drobné škrábance a oděrky laku auta. Nanášení vosku probíhá pomocí speciálního aplikátoru nebo čistou utěrkou z mikrovlákna. Přesné instrukce jsou vždy uvedeny v příbalovém letáku.

2) Retušovací fixy a pera

fix-na-skrabancePokud je problematický škrábanec na vašem autě spíše malý a ne příliš hluboký, hodí se k jeho opravě především retušovací fixy či pera. K dostání jsou v internetových obchodech, najít je můžete také ve specializovaných kamenných prodejnách. Fungují především při poškrábání od drobných kamínků. Většina z retušovacích fixů jde aplikovat na jakoukoli barvu laku.

Fixy i pera jsou praktická především svojí malou velikostí, tedy i skladností. Jejich obsah je odolný vodě i UV záření. Běžný návod na použití: uzavřený fix protřepejte a posléze z něj sundejte ochranný klobouček. Přiložte fix na škrábaec a pomocí aplikátoru začněte rýhu plnit. Po naplnění škrábance otřete suchým hadříkem přebytečnou hmotu a nečistoty kolem. Fix nezapomeňte znovu uzavřít. Opravenou část laku nechte uschnout, nejlépe na přímém slunci. Je možné poté hmotu dle potřeby doleštit.

3) Brusné pasty

lestici-pasta-na-autoTato varianta opravy funguje u větších vrypů či škrábanců. Brusné a leštící pasty můžete zakoupit v internetových obchodech, ve specializovaných prodejnách i supermarketech. Narozdíl od retušovacích fixů a per se nedoporučuje používat brusnou pastu na přímém slunci. Druhů a typů past existuje velké množství. Je možné vybrat si brusnou pastu podle barvy svého vozidla, k sehnání jsou také pasty bezbarvé.

Pasta je směsí nejrůznějších abraziv, rozmíchaných v tuhém (nejčastěji) tukovém základu. Samozřejmostí kvalitnějších past je jejich netoxičnost, nedráždivost a nulový zápach. Nezpracované zbytky pasty není nutné likvidovat jako nebezpečný odpad. Brusné a leštící pasty dokáží často kromě odstranění škrábanců také zintenzivnit barvu vašeho vozidla.

Podle potřeby si můžete vybrat pastu na ruční broušení, či za použití leštičky. U menších rýh je možné použít brusnou pastu ručně, u hlubších škrábanců se doporučuje využití brusných kotoučů. Pokud budete používat pastu ručně, je postup následující:

Pastu naneste pomocí hadříku na poškozený lak a krouživými pohybi ji rozetřete. Je možné nanést brusnou či leštící pastu opakovaně a celý postup opakovat, dokud nedosáhnete požadovaného vzhledu vašeho auta.

4) Brusné kotouče

brusne-kotouce-na-autoPro opravdu hluboké rýhy v laku se doporučuje využít pastu v kombinaci s brusným kotoučem. Opět je lepší, nepoužívat jej na přímém slunci. Pomocí brusných kotoučů je ptořeba zbrousit lak na jeho podkladovou barvu.Tím srovnáte rýhu. Dále nanesete speciální karosářský tmel, který necháte řádně vytvrdnout. Po zaschnutí tmel brusnými kotouči přebrusíte. Přetmelené místo přestříkejte autolakem v potřebném odstínu vašeho auta. Pokud nanesete příliš silnou vrstvu laku, bude vám stékat a na nepoškozené vrstvě laku vytvářet kapky. Barvu je potřeba aplikovat ze vzdálenosti alespoň 30 cm od povrchu karoserie. Tím zabráníte stékání laku a vytváření nechtěných kapek na nepoškozených místech karoserie.

Dokonalé auto bez poškrábaného laku!

Poničený a poškrábaný lak auta dokáže zkazit náladu. Ať už jde o velké či malé oděrky, vždy se dají vyřešit! Hluboké škrábance se pokuste opravit hned po jejich vzniku, aby nedošlo vlivem povětrnostních podmínek ke korozi karoserie. Pokud máte dotazy, chcete se poradit nebo potřebujete s oděrkami na vašem autě pomoci, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme!

Máte zájem o opravu škrábanců od specialistů?

Nechcete experimentovat s opravou a zbytečně utrácet váš čas a peníze za profi doplňky pro opravu autolaku? Kontaktujte nás – tým odborníků na kosmetické vady auta United-C. Pečlivě rezervaceopravíme veškeré škrábance a oděrky na vašem autě na počkání.

Back to top